Latarnia morska w Gąskach w Gminie Mielno 🗼

Latarnia morska w Gąskach w gminie Mielno

Latarnia morska w Gąskach to latarnia położona najbliżej Mielna. Co więcej, latarnia w Gąskach jest jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Dlatego będąc w Mielnie, zdecydowanie warto wybrać się do pobliskich Gąsek położonych w gminie Mielno. Jaka daleko jest z Mielna do Gąsek? Co warto wiedzieć o XIX-wiecznej latarni w Gąskach? Sprawdzamy!

Gdzie jest zlokalizowana latarnia w Gąskach?

Latarnia w Gąskach jest zlokalizowana przy ulicy Latarników 7 w zachodniej części nadmorskiej miejscowości. Odległość jaka dzieli latarnię w Gąskach od centrum Mielna, wynosi około 13,5 kilometra, a czas dojazdu samochodem to zaledwie około 20 minut. Położenie w Gminie Mielno, poza pięknym widokiem na Morze Bałtyckie, pozwala dostrzec ze szczytu latarni takie miejscowości jak Sarbinowo, Chłopy i Mielno, łącznie ze wschodnią dzielnicą Unieście.


Warto wspomnieć, że około 22 kilometry na zachód znajduje się latarnia morska w Kołobrzegu. Z kolei najbliższą latarnią w kierunku wschodnim jest latarnia morska w Darłowie – od latarni morskiej w Gąskach dzieli ją odległość około 40 kilometrów.

Jaką wysokość ma latarnia w Gąskach?

Wysokość wieży latarni morskiej w Gąskach wynosi 49,80 metra. Z kolei światło jest umieszczone na wysokości 51,10 metrów nad poziomem morza. Dzięki temu zasięg światła wynosi aż 23,50 mil morskich (ok. 43,52 km). Przy okazji warto wspomnieć, że światło ma charakter przerywanego grupowego. Dodajmy, że latarnia jest wyposażona w system ASI (System Automatycznej Identyfikacji), a jej numer MMSI to 2614500.

Kiedy zbudowano latarnię morską w Gąskach?

Budowa latarni morskiej w Gąskach została zakończona w 1878 roku, a prace trwały 2 lata. Latarnia jest konstrukcją trójczłonową zbudowaną na ośmiokątnej podstawie. Pierwotnie pod kopułą znalazł się aparat Fresnela, czyli soczewka pierścieniowa, która dawała białe światło widoczne z odległości do 18 mil morskich. W 1927 roku latarnia została zelektryzowana, a wówczas wymieniono optykę na zasilaną prądem. W tej chwili na latarni znajduje się soczewka pierścieniowo-bębnowa wyposażona w żarówkę o mocy 1500 Wat. U podstawy latarni znajduje się dom latarnika, a także zabudowania gospodarcze. 

Przeczytaj także:  Wesołe Miasteczko w Mielnie

Czy latarnia w Gąskach jest dostępna dla turystów?

Tak, latarnia morska jest dostępna dla turystów! Kupując bilet, można wejść na sam szczyt wieży i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Przed wejściem warto wiedzieć, że na górę prowadzi 190 schodów, a wejście wymaga dobrej kondycji. W sezonie tuż obok latarni otwierane są stoiska gastronomiczne oraz kramy z pamiątkami, a okoliczna plaża wypełnia się turystami. Będąc w Mielnie, zdecydowanie warto wybrać się do pobliskich Gąsek.

Więcej informacji o tym, co ciekawego można robić w Mielnie, znajdziesz w działach atrakcje oraz turystka.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać