Budżet Obywatelski Gminy Mielno. Już w marcu startuje pierwsza edycja!

Budżet Obywatelski w Gminie Mielno

Przez cały marzec mieszkańcy Gminy Mielno będą mogli składać projekty, z których potem sami wybiorą najlepsze do realizacji. Na przedsięwzięcia samorząd przeznaczy pulę środków w wysokości 240 tysięcy złotych. Połowa kwoty trafi do miasta Mielno, a druga część do obszaru wiejskiego gminy. Olga Roszak Pezała, Burmistrz Mielna, nie ukrywa, że cieszy się z wprowadzenia budżetu obywatelskiego w swoim samorządzie. – Za każdym razem, kiedy rozmawiam z mieszkańcami o budżecie obywatelskim, widzę w nich wielki entuzjazm. Dostrzegają swoją szansę na zrealizowanie własnych, często niezwykle ciekawych pomysłów. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że pierwsza edycja będzie dla mieszkańców, ale też i urzędników pewnego rodzaju przetarciem szlaków. Jednak nie mam wątpliwości co do tego, że wyłonione do wykonania zostaną naprawdę dobre i oczekiwane projekty.  

Liczy się głos mieszkańców

– Budżet partycypacyjny to świetne narzędzie do przekazania mieszkańcom części kompetencji, ale też i odpowiedzialności za sprawy lokalnej społeczności. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską, dlatego wdrożyliśmy system rozdzielający środki na obie kategorie. Mieszkańcy obszaru miejskiego będą zgłaszać, a potem wybierać projekty dotyczące Mielna, a pozostali mieszkańcy – dotyczące obszaru wiejskiego gminy. Najważniejszą ideą budżetu obywatelskiego jest oddanie głosu mieszkańcom, którzy nie tylko sami opracują i zgłoszą pomysły, ale także zdecydują, jakie projekty są najbardziej potrzebne – tłumaczy Radosław Sobko, Pełnomocnik Burmistrza ds. Budżetu Obywatelskiego.

Pierwsza edycja budżetu partycypacyjnego zostanie przeprowadzona hybrydowo, tzn. wszystko, począwszy od zgłoszenia projektu po głosowanie, będzie można wykonać tradycyjnie w formie papierowej, lub przez internetowy portal mielno.budzet-obywatelski.org. Szczególnie wygodna wydaje się druga opcja, dzięki której, według zapewnień mieleńskiego magistratu, nie będzie trzeba ani razu zjawiać się w urzędzie.

W październiku poznamy zwycięzców

Do końca marca zgłaszać będzie można projekty dotyczące inwestycji, remontów, modernizacji, adaptacji, budowy nowych obiektów, ale też i zakupu wyposażenia. Warunkami do tego, by projekt mógł trafić pod głosowanie będzie również spełnienia kryterium ogólnodostępności, możliwość realizacji zadania w ciągu 1 roku budżetowego, oraz umiejscowienie przedsięwzięcia na nieruchomości stanowiącej mienie gminy. Do 15 maja poznamy listę projektów, które po ocenie zostaną poddane pod głosowanie. Natomiast samo głosowanie odbędzie się już po wakacjach – we wrześniu. Oficjalne ogłoszenie wyników zaplanowano najpóźniej do 31 października.

Przeczytaj także:  Powstanie hala sportowa w Sarbinowie

Źródło: UM Mielno

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać