Gmina Mielno drugi rok z rzędu nagrodzona Zielonym Feniksem

Zielony Feniks dla Gminy Mielno

Za zasługi samorządu w transformacji energetycznej Gmina Mielno kolejny raz została laureatem konkursu „Zielony Feniks”. Tym samym potwierdziło się, że ubiegłoroczna nagroda nie była dziełem przypadku, a niewielka nadmorska gmina udowadnia, iż może skutecznie konkurować z dużymi miastami, powiatami, czy nawet województwami.

„Zielony Feniks” to bardzo ważna nagroda, która podkreśla znaczenie podejmowanych przez nas ekoenergetycznych działań. Dzieje się naprawdę dużo i czasem nawet nie widać gołym okiem realizowanych przez na eko-inwestycji. Muszę podkreślić, że na najważniejsze takie projekty z ostatnich kilku, tj. przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i farmę fotowoltaiczną oczyszczalni ścieków, przeznaczyliśmy niebagatelną kwotę ponad 43 mln zł. W skali gmin do 5 tys. mieszkańców to naprawdę robi ogromne wrażenie i pozwala nam konkurować nawet z dużo większymi samorządami, dysponującymi ogromnymi, całkowicie nieporównywalnymi budżetami. – zadowolenia nie ukrywa Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna:

Olga Roszak-Pełzała - Burmistrz Mielna

Termomodernizacja na szóstkę

Jako jedno z uzasadnień do nagrodzenia mieleńskiego samorządu terytorialnego przywołano fakt, że Gmina Mielno jako pierwsza w województwie zrealizowała projekt modernizacji obiektów użyteczności publicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym z dofinansowaniem UE (tzw. hybrydowe PPP). Dostrzeżono niepodważalne zalety termomodernizacji, ale zwrócono także uwagę na samą formę projektu.

– Nasz przykład, niewielkiej gminy, która zdecydowała się przecierać szlaki w zastosowaniu hybrydowego PPP, jest często przywoływany na różnego rodzaju konferencjach i panelach dyskusyjnych, jako inspiracja dla innych. Udowodniliśmy, że warto szukać nowych rozwiązań, szczególnie wtedy, gdy priorytetem jest wielowymiarowy zysk lokalnej społeczności, tj. zysk ekonomiczny oraz zysk środowiskowy – wyjaśnia Marcin Sobierajski, Pełnomocnik Burmistrza Mielna ds. Rozwoju.

Oczyszczalnia ścieków w Mielnie

Olga Roszak-Pezała dodaje, iż to była bardzo kosztowna inwestycja, przez co mogły pojawiać się wątpliwości, czy na pewno realizacja projektu w taki sposób spełni oczekiwania.

Przeczytaj także:  Gmina Mielno wita nowo narodzone dzieci

– Kolejna nagroda, jaką otrzymaliśmy za przeprowadzoną termomodernizację, jest dowodem słuszności podjętych przez nas działań i utwierdza nas w przekonaniu, że to był bardzo dobry pomysł i jeszcze lepsza jego realizacja – puentuje Burmistrz Mielna. Przypomnijmy, że projekt modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno objął 4 obiekty (budynek Szkoły Podstawowej w Mielnie wraz z halą, budynek Szkoły Podstawowej w Sarbinowie, budynek Mieleńskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Mielnie, oraz budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielnie) i kosztował ponad 15 mln zł przy kwocie dofinansowania z UE na poziomie prawie 7,4 mln zł.

Gmina Mielno liderem fotowoltaiki w Zachodniopomorskiem

Opublikowany przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego ranking gmin województwa zachodniopomorskiego nie pozostawia złudzeń – Gmina Mielno z wynikiem 100,4 mikroinstalacji na 1000 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2022) zdecydowanie wygrywa zarówno z drugą w rankingu Gminą Kobylanka (92,7 instalacji), jak i trzecią Gminą Dobra (81,7 instalacji).

– To bardzo dobry wynik, który wcale nie jest dla nas zaskoczeniem. Mamy świadomość, że większość nowych obiektów w Gminie Mielno wyposażanych jest właśnie w instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo normą stało się też pojawianie się takich instalacji na istniejących już budynkach. Mamy bardzo świadomych mieszkańców i przedsiębiorców, którzy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności inwestycji w ekologię, ponieważ jest to gwarantem korzyści. Mowa oczywiście o korzyściach finansowych dzięki oszczędnościom, ale przede wszystkim o korzyściach środowiskowych, jakie przynosi technologia OZE – komentuje Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna.

Gmina Mielno wyznacza kierunki eko-samorządu

W ostatnich latach Gmina Mielno udowodniła, że nawet niewielkie samorządy mogą wyznaczać kierunki, w jakich trzeba zmierzać, aby chronić środowisko. W 2014 r. zrealizowano bardzo ważną inwestycję rekultywacji dawnego wysypiska śmieci w Mielnie. Tym samym zabezpieczono środowisko przed szkodliwym działaniem rozkładu zgromadzonych odpadów. W 2018 r. ukończono ogromną w skali możliwości finansowych gminy przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Mielnie za prawie 21 mln zł.

Przeczytaj także:  Gmina Mielno rowerową stolicą Pomorza Zachodniego

To przedsięwzięcie o zasadniczym wpływie m.in. na cały ekosystem Jeziora Jamno. Projekt zapewnił wysoki poziomu oczyszczania ścieków, dostosowany szczególnie do wielkiej, liczącej w skali roku ok. 2,4 mln liczby turystów. W 2019 r. wykonana została kolejna duża inwestycja, czyli budowa elektrowni fotowoltaicznej przy oczyszczalni ścieków w Mielnie. Panele ulokowano na prawie 14 arach, co pozwoliło uzyskać moc ponad 260 kW. 

Źródło/zdjęcia: UM Mielno / materiał prasowy

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać