„Zielony Feniks” dla Gminy Mielno!

Mielno - napis przy wjeździe

Mieleński samorząd okazał się w 2022 r. liderem fotowoltaiki w całym województwie. Ponadto zrealizował pionierski w Zachodniopomorskiem i jeden z pierwszych w kraju, duży projekt modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Dzięki temu, za wspieranie i upowszechnianie idei ekoenergetyki, Gmina Mielno została laureatem IV edycji konkursu „Zielony Feniks”. 

Czym jest “Złoty Feniks?”

„Zielony Feniks” to nagroda przyznawana jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom i wszystkim innym instytucjom oraz osobom działającym w regionie na rzecz ekoenergetyki.

Gmina Mielno liderem fotowoltaiki w Zachodniopomorskiem

Opublikowany przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego ranking gmin województwa zachodniopomorskiego nie pozostawia złudzeń – Gmina Mielno z wynikiem 100,4 mikroinstalacji na 1000 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2022) zdecydowanie wygrywa zarówno z drugą w rankingu Gminą Kobylanka (92,7 instalacji), jak i trzecią Gminą Dobra (81,7 instalacji).

– To bardzo dobry wynik, który wcale nie jest dla nas zaskoczeniem. Mamy świadomość, że większość nowych obiektów w Gminie Mielno jest wyposażanych właśnie w instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo normą stało się też pojawianie się takich instalacji na istniejących już budynkach. Mamy bardzo świadomych mieszkańców i przedsiębiorców, którzy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności inwestycji w ekologię, ponieważ jest to gwarantem korzyści. Mowa oczywiście o korzyściach finansowych dzięki oszczędnościom, ale przede wszystkim o korzyściach środowiskowych, jakie przynosi technologia OZE – komentuje Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna.

Termomodernizacja na szóstkę

Jako jedno z uzasadnień do nagrodzenia mieleńskiego samorządu terytorialnego przywołano fakt, że Gmina Mielno jako pierwsza w województwie zrealizowała projekt modernizacji obiektów użyteczności publicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym z dofinansowaniem UE (tzw. hybrydowe PPP). Dostrzeżono niepodważalne zalety termomodernizacji, ale zwrócono także uwagę na samą formę projektu.

– Nasz przykład, niewielkiej gminy, która zdecydowała się przecierać szlaki w zastosowaniu hybrydowego PPP, jest często przywoływany na różnego rodzaju konferencjach i panelach dyskusyjnych, jako inspiracja dla innych. Udowodniliśmy, że warto szukać nowych rozwiązań, szczególnie wtedy, gdy priorytetem jest wielowymiarowy zysk lokalnej społeczności, tj. zysk ekonomiczny oraz zysk środowiskowy – wyjaśnia Marcin Sobierajski, Pełnomocnik Burmistrza Mielna ds. Rozwoju.

Przeczytaj także:  Mieleńskie Lato Artystyczne 2023, czyli harmonogram wydarzeń kulturalno-artystycznych w Mielnie

Olga Roszak-Pezała dodaje, iż to była bardzo kosztowna inwestycja, przez co mogły pojawiać się wątpliwości, czy na pewno realizacja projektu w taki sposób spełni oczekiwania.

– Kolejna nagroda, jaką otrzymaliśmy za przeprowadzoną termomodernizację, jest dowodem słuszności podjętych przez nas działań i utwierdza nas w przekonaniu, że to był bardzo dobry pomysł i jeszcze lepsza jego realizacja – puentuje Burmistrz Mielna. Przypomnijmy, że projekt modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno objął 4 obiekty (budynek Szkoły Podstawowej w Mielnie wraz z halą, budynek Szkoły Podstawowej w Sarbinowie, budynek Mieleńskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Mielnie, oraz budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielnie) i kosztował ponad 15 mln zł przy kwocie dofinansowania z UE na poziomie prawie 7,4 mln zł.

Gmina Mielno wyznacza kierunki eko-samorządu

W ostatnich latach Gmina Mielno udowodniła, że nawet niewielkie samorządy mogą wyznaczać kierunki, w jakich trzeba zmierzać, aby chronić środowisko. W 2014 r. zrealizowano bardzo ważną inwestycję rekultywacji dawnego wysypiska śmieci w Mielnie. Tym samym zabezpieczono środowisko przed szkodliwym działaniem rozkładu zgromadzonych odpadów. W 2018 r. ukończono ogromną w skali możliwości finansowych gminy przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Mielnie za prawie 21 mln zł.

To przedsięwzięcie o zasadniczym wpływie m.in. na cały ekosystem Jeziora Jamno. Projekt zapewnił wysoki poziomu oczyszczania ścieków, dostosowany szczególnie do wielkiej, liczącej w skali roku ok. 2,4 mln liczby turystów. W 2019 r. wykonana została kolejna duża inwestycja, czyli budowa elektrowni fotowoltaicznej przy oczyszczalni ścieków w Mielnie. Panele ulokowano na prawie 14 arach, co pozwoliło uzyskać moc ponad 260 kW. 

Źródło: UM w Mielnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać